CARLO GAVAZZI RM1A23D50 Hockey Puck, Solid State Relay, Maximum 50 amp AC Switching, Up to 3 hp Rated, 3-32 VDC Control Voltage, 24-265 VAC Switching, 650 Vp Blocking Voltage, IP20 Cover, Diagnostic LED, 2.4 oz. Size, 35 mm Height x 65 mm Width x 50 mm Diameter
★★★★★ 4.8 121 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mobiledumps.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Solid State Relay mounts directly to a back plane. There are no moving parts, so there are no contacts to ever replace. This model can switch single phase loads up to 50 Amps AC/3 Hp when utilizing the proper size heat sink. This device can switch up to 265VAC and is controlled by a 3-32VDC input signal. Diagnostic LED simplifies installation and troubleshooting, and stylish IP20 touch safe front cover prevents the user from touching live electrical wires.
  • 1-Phase Solid State Relay
  • Up to 265VAC Switching
  • Up to 50A / 3Hp Switching
  • Diagnostic LED
  • IP20 Touch safe Cover
Item Weight 4 ounces
Manufacturer CARLO GAVAZZI
Item model number RM1A23D50
Product Dimensions 2 x 3 x 2 inches
Is Discontinued By Manufacturer No
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
121 ratings | 50 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (105)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)